Naudinga žinoti

Ratlankių tarpai tarp skylių

Bandant parinkti savo automobiliui naujus ratlankius dažnai pasimetame tarp įvairių ženklinimų bei išmatavimų pritaikymo, kadangi net ir tikri auto mėgėjai ne kasdieną matuoja ofsetą, išnešimą bei susiduria su žymėjimais ET, PCD ir tt.

Viskas prasideda gana elementariai – kiekvienas ratlankis turi 4 arba 5 skyles (retesniais atvejais šių skylių gali būti 3 ar 6) tačiau ratlankiams priderinti neužtenka šių žinių. Todėl norime Jus supažindinti su visa reikalinga informacija kuri padės savarankiškai parinkti tinkamus ratlankius savo automobiliui.

Tam Jums reikės susipažinti su standartiniu ratlankių žymėjimu bei keletu trumpinių. Pastebėsite, jog lietų ratlankių vidinėje pusėje yra iškalta eilutė kuri gali atrodyti maždaug taip:

6.0Jx16 ET45 5×108 d66.1

Kolkas nesigilinkime į kitus simbolius, bet atkreipkime dėmesį, į žymėjimą 5 x 108. Tai ir yra ratlankio PCD – žymuo, nurodantis kokie yra ratlankių tarpai tarp skylių. Konkrečiu atveju perskaitę suprantame, jog tai yra 5 tvirtinimo taškų ratlankis, o diametras apskritimo kuriame yra išdėstytos skylės sudaro 108mm.

Ir nors daugybė automobilių modelių turi 5 tvirtinimo taškų ratlankių skyles, tačiau šių skylių išdėstymo diametras gali svyruoti nuo 90mm iki 150mm priklausomai ne tik nuo gamintojo bei modelio, bet ir automobilio klasės, galios ir masės. Verta pastebėti, kad juo didesnis yra PCD atstumas, tuo didesnį sukimo momentą gali atlaikyti toks ratas.

Svarbu!
Nors kai kurie ratlankio parametrai (tokie kaip plotis ar diametras) turi savo leistinas svyravimo ribas ir gali būti šiek tiek derinami ar koreaguojami. PCD neturi leistinų paklaidų ir jo neatitikimas nėra lengvai pašalinamas (be papildomų priemonių).

Pastebėsite, jog skirtingi automobilių gamintojai yra linkę taikyti skirtingus PCD išmatavimus savo automobiliams pagal jų dydį ir klasę ir tik nedaugelis ratlankių gali būti lengvai pritaikomi kitiems automobilių modeliams.

Štai, nemažai kompaktinės klasės mašinų, kurių varikliai siekia iki 1.6 litro ne retai centrines tvirtinimo skyles kurių plotis ne didesnis 70mm, bei 4 varžtais tvirtinamus 100 mm diametru išdėstytas PCD skyles. Vidutinio dydžio automobilių dauguma neperlipa 5×120 PCD, o 140-150mm PCD gali siekti SUV’s ir visureigiai kurie kartais turi 6 skylių tvirtinimo taškus.

Iškilus abejonėms dėl ratlankio tvirtinimo taškų šiuos matmenis galima nesunkiai patikrinti paprasčiausia rulete. Išmatuokite atstumus taip, kaip nurodo šis paveikslėlis atitinkamai 3, 4 ar 5 skylių tvirtinimo atvejais. Išmatuotą atstumą dauginkite iš paveikslėlyje nurodytų koeficientų ir taip sužinokite kokie yra matuojamų ratų tarpai tarp skylių.
Kaip išmatuoti ratlankių tarpus tarp skylių

Kitas būdas pasitikrinti savo automobilio modelio tarpų išmatavimus yra informacinės lentelės kuriose pateikiami tarpai tarp skylių pagal automobili. Lentelėse nurodomi dydžiai yra paremti kiekvieno automobilio modelio dokumentacija. Tokią dokumentaciją greičiausiai turi ir Jūsų automobilis todėl informacijos galite ieškoti ir savo automobilio techninėse charakteristikose.

Jeigu vis dar ne pavyksta surasti, išmatuoti ar kitaip sužinoti savo automobilio ratų tarpų tarp skylių – dėl šios informacijos galite kreiptis į savo automobilio gamintoją arba artimiausią gamintojo atstovą savo mieste. Dauguma automobilių atstovybių kaupia ir dalinasi informacinėmis duomenų bazėmus kuriose yra surinkta visa svarbiausia techninė informacija apie Jūsų automobilį. PCD duomenys, ratlankių dydžiai, aukščiai ir pločiai čia irgi nėra išimtis.